Singletrack Glacensis zmienił Ziemię Kłodzką w najlepszą destynację rowerową nie tylko w Polsce ale i w Europie. 260 km ścieżek, 28 pętli oraz dwa duże bike parki - Trasy Enduro w Srebrnej Górze i Bike Park na Czarnej Górze oraz liczne atrakcje turystyczne i miejscowości wypoczynkowe po dordze sprawiają, że ten projekt nie ma sobie równych w skali kontynentu! :)
.Ścieżki zostały zaprojektowane i wykonane tak, by cieszyć każdego użytkownika. Ich wyjątkowość polega na tym, że przemieszczając się systemem ścieżek można równocześnie zwiedzić wyjątkowe miejsca na całej Ziemii Kłodzkej. 28 pętli Singletrack Glacensis zostały poprowadzone w pobliżu największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej, co pozwala połączyć przyjemność z jazdy na rowerze ze zwiedzaniem okolicy. Najwięszą zaletą pętli Singletrack jest to, że kierując się oznaczeniami pętli zawsze wrócisz bezpiecznie do miejsca, w którym zacząłeś wycieczkę.
Ok. 150 od Willi Marianna przebiega jedna z pętli Singletrack Glacensis – Pętla Zdrój (długość 7,1 km, łatwa), łączy się ona z Pętlą Trojak (5,8 km, średnio-trudna), kolejna pętla dostępna w zasięgu kilkunastu minut rowerem to Orłowiec (22,9 km, łatwa), łącząca się z Pętlą Złotą (8,7 km, bardzo łatwa), a ta kolejno z Pętlą Złoty Stok (11,8 km, średnio-trudna).
Ruszając w przeciwnym kierunku – Stronia Śląskiego mamy kolejno Pętlę Rudka (8,9 km średnio-trudna), Pętlę Stronie (22.4 km, średnio-trudna) a dalej trafiamy na Bike Park na Czarnej Górze
Singletrack - najczęściej jednokierunkowa ścieżka rowerowa, najczęsciej zbudowana od podstaw w lesie, w górach, choć czasem ... może zdażyć się, że prowadzi przez łąki lub niziny. Tego typu ścieżki zaprpojektowane i wykonane są w taki sposób, by możliwie minimalnym wysiłkiem dało się podjechać pod górę i z jak największą płynnością zjechać w dół. Jazda singletrackiem sprawia ogromną radość i do tego jest bezpieczna, gdyż ścieżki są kręte, co uniemożliwia rozwinięcie zbyt dużych prędkości. Jedną z ogromnych zalet singletracków jest to, że zbudowanę są w formie przecinających się pętli dzięki czemu - zawsze wrócimy do miejsca startu i jedynie od nas zależy, czy w danym dniu "zaliczymy" jedną, dwie, trzy czy więcej pętli ... zawsze jednak łatwo odnaleźć drogę powrotną i przeliczyć siły na zamiary przy bramie kolejnej pętli.
Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym o Singlach opowiada ich pomysłodawca i twórca - Marek Janikowski.
Podstawą każdej udanej wycieczki rowerowej jest .... sprawny rower. Nie zapomnijcie zatem: nasmarować łańcucha, sprawdzić hamulców i upewnić się, co do ciśnienia w oponach. Do przejechania wszystkich ścieżek Singletrack Glacensis wystarczy sprawny rowe wyposażony w hamulce oraz przerzutki. Dodatkowo absolutnm "must have" jest kask!
Mimo, że ścieżki są dobrze oznaczone i znajdują się na nich wiaty wypoczynkowe, nie wolno zapominać, że jedziemy rowerem w góry, gdzie podjazdy mogą nas mocno rozgrzać, zaś na zjeździe będzie dużo chłodniej! Dlatego warto mieć ze sobą: okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki, kurtkę przeciwdeszczową/wiatroszczelną, przydadzą się też: ochraniacze na kolana. Obowiązkowo: dętki, łatki, łyżki do opon, podstawowy zestaw kluczy oraz pompke. Nie zaszkodzi: naładowany telefon z aplikacją TRAILFORKS, która pomaga w nawigacji po ścieżkach lub mapkę Singletracków, która dostępna jest w PUNKTACH CERTYFIKOWANYCH.
Ponadto pamiętajcie, by zabrać ze sobą: wodę lub izotonik i "szybkie kalorie" w postaci batonika, suszonych owoców lub kanapki.
-
Willa Marianna jest "bikehotelem" certyfikowanym przez Singletrack Glacensis. W praktyce oznacza to:
Warto wybierać PUNKTY CERTYFIKOWANE ponieważ płacą one składki na utrzymanie ścieżek.
Pamiętajcie zanim wybierzecie się na wycieczkę zobaczcie ile kilometrów ma dana pętla i jakie ma przewyższenia.Czasem 10 km gdzie mamy 300 m różnicy wysokości będzie łatwiejsze od 5 km z 700 m przewyższenia. Często pytacie gdzie można pojechać z dzieckiem ? Gdzie jest łatwiej a gdzie trudniej ? Na te pytania nie ma prostej odpowiedzi. Co do zasady wszystkie te ścieżki są łatwe. Mają jednak różne długości i różne przewyższenia dużo więc zależy od Waszych możliwości fizycznych nie technicznych. Jeżeli chodzi o trasę dla Waszego dziecka to musicie się zastanowić nad kilkoma kwestiami. Zanim podejmiecie decyzję gdzie zabrać dziecko, zastanówcie się ile zwyczajowo km ono przejeżdża ? Jeżeli jest to 15 km po płaskim to raczej poradzi sobie z pętlą o długości 10 km na Singletrack Glacensis. Jeżeli w ogóle nie jeździ to nie wybierajcie pętli dłuższej niż 5 km.
Poniżej przedstawiamy opis wybranych pętli wraz z wariantami ich łączenia. Opisujemy pętle znajdujące się najbliżej Willi Marianna w z i nie wymagają transportu rowerów.
Punktem dostępu do trasy jest brama przy Biskupich Stawach w Lądku-Zdroju, jednak z Willi Marianna można wjechać na trasę pokonując ok. 100 m łącznik prowadzący przez las.
Pokonując trasę od Willi Marianna zaczynamy podjazdem, stanowiącym świetną rozgrzewkę. Zjazd prowadzi nas na Biskupie Stawy, malownicze miejsce otoczone zielenią, gdzie od wiosny do jesieni działa punk gastronomiczny (smażalia pstrągów). Powrót do Willi Marianna łatwy bez dużych podjazdów, czy zjazdów.
Trudność 3 - trasa nieco wymagająca kondycyjnie i technicznie, nadaje się na wycieczki familijne. W połowie trasy można odbić na pętlę Trojak.
Dystans / Przewyższenie – 7.2 km / 241 m
Pętla łączy się z pętlą Trojak (6 km długości)
Punktem dostępu są Stawy Biskupie. W przypadku startu z Willi Marianna, pokonujemy najpierw część pętli Zdrój, następnie "przesiadamy" się na podjaz pętli Trojak, który prowadzi aż do Rozdroża Zamkowego. Jest to piękne miesce z wiatą wypoczynkową, jak równiez punkt rozejścia się szlaków turystycznych między innymi na Ruiny Zamku Karpień oraz najwyższy szczyt w okolicy - Trojak.
Trudność 4 - Trasa szybka typu flow, z elementami technicznymi – kamienie i kładki. 1.3 km końcowej części podjazdu stanowi szuter. Aby znaleźć się na pętli Trojak trzeba pokonać połowę pętli Zdrój.
Dystans / Przewyższenie – 6 km / 165 m
Pętla łączy się z pętlą Zdrój (7,2 km długości)
Punktem dostępu jest brama na Przełęczy Jaworowej, jadąc z Willi Marianna należy dostać się do centrum Lądka-Zdroju, następnie kierować sie na Złoty Stok, dojazdówka do bramy pętli zajmuje ok 15-20 minut.
Trudność 3 - Trasa trochę wymagająca kondycyjnie i łatwa technicznie trasa malowniczo położona, prowadząca głownie lasami.
Dystans / Przewyższenie – 22.9 / 600 m
Pętla łączy się z pętlą Złotą (8,7 km długości) kolejno zaś z pętlą Złoty Stok 11,8 km długości)
Pomiędzy pętlą Zdrój, a pętlą Stronie Śląskie łącznik asfaltowy 3,5 km po ścieżce rowerowej. Wjeżdżając do Stronia Śląskiego łączymy się z trasą Stronie Śląskie, która następnie po męczącym asfaltowym podjeździe łączy się z pętlą Rudka.
Punkt dostępu – parking na starym wysypisku w Starej Morawie, parking nad zalewem w Starej Morawie, na przełęczy Janowej lub na przełęczy Puchaczówka
Trudność 4 - Trasa wymagająca kondycyjnie i trochę technicznie. Początkowy podjazd 4,5 km jest wspólny wraz z pętlą Rudka, na przełęczy Janowej trasy się rozdzielają.
Dystans / Przewyższenie – 22.4 km / 735 m
Pętla łączy się z pętlą Rudka (8,9 km)
Pomiędzy pętlą Zdrój, a pętlą Stronie Śląskie łącznik asfaltowy 3,5 km po ścieżce rowerowej. Wjeżdżając do Stronia Śląskiego łączymy się z trasą Stronie Śląskie, która następnie po męczącym asfaltowym podjeździe łączy się z pętlą Rudka.
Punkt dostępu – parking na starym wysypisku w Starej Morawie, parking przy zalewie w Starej Morawie lub na przełęczy Janowej
Trudność 4 - Trasa bardzo szybka, średnio wymagająca kondycyjnie, bardzo wymagająca technicznie, zwłaszcza przy większych prędkościach.